Procentai
RETRO

Apie 300 protestuotojų prašo Vyriausybės apsaugoti „Lifosą“ nuo uždarymo

apsaugotiApie 300 protestuotojų prie Vyriausybės rūmų Vilniuje trečiadienį surengtame mitinge reikalauja nuo planuojamo uždarymo apsaugoti Kėdainių fosforo trąšų gamyklą „Lifosa“.

Vienos mitingo organizatorių – profesinės sąjungos „Solidarumas“ – pirmininkė Kristina Krupavičienė sako, kad mitingo tikslas padėti išsaugoti apie 900 darbo vietų. 

„Jeigu uždarys fabriką, žmonės neturės darbo. Vienas dalykas – iš ko gyvensime – 900 žmonių ir šeimos nariai. Kitas dalykas – valstybė nebetenka mokesčių, nes mokesčius įmonė mokėjo labai gerus, nes darbuotojų atlyginimai irgi labai geri“, – žurnalistams prieš mitingą sakė K. Krupavičienė.  

„Mes visi kaip darbuotojai norime išsaugoti savo darbo vietas. Yra pranešimas – spalio 1 dieną 80 procentų darbuotojų gali būti atleistų ir įmonė užkonservuota“, – žurnalistams sakė įmonės nepriklausomos profesinės sąjungos pirmininkas Vitalijus Varnas.

Dalis mitingo dalyvių vilki oranžinės profesinės sąjungos „Solidarumas“ liemenes bei mėlynos ir pilkos spalvų įmonės „Lifosa“ darbinę aprangą. 

Dalyviai laiko plakatus „Nekonservuokite darbo vietų“, „Ne „Lifosos“ konservavimui“, „900 šeimų be pajamų“, mitingo metu skandavo „Leiskit dirbti“.

Pasak K. Krupavičienės, Vyriausybė ir Finansų ministerija turėtų bendradarbiauti su „Lifosos“ vadovybe ir laikinuoju administratoriumi bei ieškoti problemos sprendimo būdų.

„Atėjęs administratorius, kai pradeda pagal taisykles vykdyti sankcijas, įmonė iš principo negali veikti. (...) Tai suraskime, kurioje vietoje yra problema, spręskime tą problemą ir padėkime visi. Dabar įspūdis, kad niekas su niekuo nesikalba“, – teigė K. Krupavičienė. 

„Kodėl kitose šalyse veikia to paties koncerno įmonės? Nes ten yra suinteresuotumas veikti. (...) Pasimokykim iš kitų šalių“, – pridūrė „Solidarumo“ pirmininkė. 

Pasak „Lifosos“ nepriklausomos profesinės sąjungos pirmininko V. Varno, iš valdžios institucijų norima daugiau aktyvumo bendraujant su įmonės vadovybe. 

Mitinge dalyvavęs Kėdainių rajono meras Valentinas Tamulis teigė, kad nuo 2002 metų, kai „Lifosa“ tapo „EuroChem“ grupės dalimi, įmonė valstybei sumokėjo apie 472 mln. eurų mokesčių. 

„Neleisime sužlugti tokiai didelei įmonei su tokiu dideliu darbuotojų skaičiumi ir pelningai dirbančiai įmonei“ – kreipdamasis į mitingo dalyvius sakė V. Tamulis.

Vėliau jis žurnalistams teigė, kad įmonė yra didžiausius atlyginimus Kauno regione mokanti darbdavė, todėl jos uždarymas atsilieptų visai šaliai. 

„Tai yra tikrai mūsų pats didžiausias darbdavys ir kaip aš sakau, nepaisant to, kad mes didžiuojamės ir džiaugiamės, kad turime laisvą ekonominę zoną (LEZ), kurioje taip pat kuriasi naujos įmonės, tačiau mes nesame abejingi būtent šitos įmonės išlikimui ir tikrai norime, kad būtų rasti sprendimai, aišku, prisilaikant sankcijų, įstatymų, bet šita įmonė turėtų dirbti“, – žurnalistams sakė V. Tamulis. 

Pasak jo, įmonės darbuotojai nesupranta, kodėl kitose Europos Sąjungos šalyse, pavyzdžiui Belgijoje, „EuroChem“ grupės įmonės gali dirbti nepaisant sankcijų. 

„Lifosoje“ dirba aukštos kvalifikacijos specialistai ir žinant, jeigu įmonė sustos metams kitiems, tuos specialistus atgal susigražinti bus pakankamai sunku, tą įmonę iš naujo paleisti taip pat bus ganėtinai sunku“, – teigė Kėdainių meras.  

Nori, kad būtų sušvelnintos sankcijos

Mitinge dalyvavę „Lifosos“ darbuotojai teigė norintys, kad jai būtų sušvelnintos šiuo metu taikomos sankcijos remiantis Vakarų Europoje veikiančių „EuroChem“ grupės įmonių pavyzdžiu. 

„Tikimės, kad mūsų atžvilgiu, konkrečiai „Lifosos“ atžvilgiu, būtų taikomos tokios pačios sąlygos, kaip ir Vakaruose dirbančioms įmonėms, (...) atitaikant sankcijas atsižvelgiant į kažkokius proporcingumo principus, kam didesnė žala daroma, ar pačiai Lietuvai, ar žmonėm, ar Rusijai“, – teigė 44 metų Rimvydas Bajoriūnas. 

„Kad rusų oligarchas valdo („Lifosą“ – BNS), tai mes visi žinom, bet mes šito negalim pakeisti, (...) šiandieną yra tokia situacija, bet mes nuo jos niekur nedingsim“, – pridūrė jis. 

 „(Norime – BNS) kad kažkiek tai pasistengtų dėl pačių žmonių, visos Lietuvos. (...) Ne kad nuimtų visas sankcijas, bet kad tikrai leistų dirbti ir kad tikrai nebūtų tokių apribojimų didelių, kaip yra dabar“, – teigė 42 metų įmonės darbuotoja Inga. 

Pirmadienį su „Lifosos“ profesinių sąjungų vadovais susitikusi premjerė Ingrida Šimonytė teigė, kad Vyriausybė yra suinteresuota, kad bendrovė būtų išsaugota ir tęstų veiklą. 

Dėl įmonei taikomų tarptautinių sankcijų užtikrinimo jos sandorius šiuo metu prižiūri laikinasis administratorius, „Lifosos“ vadovybė anksčiau teigė, kad dėl tokios patikros įmonė praranda daug pajamų ir siekia švelnesnės kontrolės.

Liepos 3-iąją bendrovę valdanti ją valdanti Rusijos kapitalo grupė „EuroChem“ pranešė, kad „Lifosa“ gali būti laikinai konservuojama, o su šalies valdžia nepavykus sutarti dėl jos veiklos normalizavimo bus konsultuojamasi dėl gamyklos likimo apskritai.

Nuo gegužės 24-osios Finansų ministerija laikinąja „Lifosa“ administratore metams paskyrė Gintaro Adomonio vadovaujamą bendrovę „Valnetas“, kuri dirba su advokatų profesine bendrija „Noor legal“ ir finansinių technologijų įmone „Banking lab“. 

Autoriai: Giedrius Gaidamavičius, Goda Vileikytė

Redaktorė Roma Pakėnienė

BNS nuotrauka

Informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode